Kto zostanie szefem KPRM? Nieoficjalnie: Tusk podjął decyzję
Choć w wyborach parlamentarnych 15 października Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów, to nie jest w stanie rządzić (klub parlamentarny PiS liczy 191 posłów).
Prezydent Andrzej Duda w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym powierzył misję formowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu, ale wszystko wskazuje na to, że misja ta zakończy się niepowodzeniem i ostatecznie rządzić będzie koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Kandydatem tych ugrupowań na premiera jest Donald Tusk.
Powołanie rządu. Co mówi konstytucja?
Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeżeli w tzw. pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje rząd i odbiera od niego przysięgę.
Kto będzie szefem KPRM?
W środę odbyło się kolejne spotkanie liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL) oraz Lewicy.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podjął decyzję w sprawie najważniejszych stanowisk w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w tym szefa KPRM, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, rzecznika prasowego rządu oraz szefa Centrum Informacyjnego Rządu.
"Rzeczpospolita" ujawniła, że do stanowiska szefa Kancelarii Premiera przymierzany jest rzecznik PO Jan Grabiec. Za legislację w nowym rządzie – być może jako szef Komitetu Stałego – ma zaś odpowiadać Maciej Berek, który w latach 2007 – 2015 był szefem Rządowego Centrum Legislacji.
Obecnie liderzy przyszłej koalicji rządzącej ustalają podział stanowisk wiceministrów. Jak podała "Rz", w ministerstwie, za które odpowiada jedna partia będą wiceministrowie z innych formacji. "Mówi się np. o stanowisku wiceministerialnym dla Hanny Gill-Piątek, która kandydowała do Sejmu z list KO, ale mandatu nie zdobyła" – przekazano.